Co o nas mówią dane BIK?

W 1997 roku Związek Banków Polskich powołał Biuro Informacji Kredytowej. Głównym zadaniem BIK jest gromadzenie danych o kredytobiorcach, uzyskanych  obecnie od 42 banków komercyjnych, prawie 600 banków spółdzielczych i SKOK-ów. Dane uzupełniane i aktualizowane są na bieżąco, by historie kredytowe niemal każdego z nas przedstawiane były w sposób rzetelny. Pomimo przekonania, że w BIK gromadzone są informacje tylko na temat dłużników warto podkreślić, że ponad 90% zawartych w bazie informacji jest pozytywnych.

Do jakich celów wykorzystywane są informacje z BIK?

Głównie sprawdzeniu w bazie podlega historia potencjalnych kredytobiorców. To właśnie ona pozwala podwyższyć zaufanie banku/instytucji finansowej do osoby ubiegającej się o przyznanie kredytu. Udzielenie kredytu opiera się na zaufaniu między stronami umowy – w tym przypadku kredytobiorcy i kredytodawcy. Pozytywna ocena, do której częściowo wykorzystuje się punktację BIK, pozwala na szybsze podjęcie decyzji przez bank, czy obniżenia kosztów kredytu (marży, prowizji itd. Jak widać od początku należy dbać o swoją historię, w przyszłości pozytywny wizerunek się opłaci.

Jakie dane przekazywane są do BIK?

Banki do rejestru przekazują podstawowe dane osobowe osób, którym udzielono kredytu, rodzaj zobowiązania, walutę, informacje na temat terminowości spłat poszczególnych rat, czy także ewentualnych działań windykacyjnych. Te informacje przechowywane są dość długo (dla celów statystycznych nawet do 12 lat) w bazach BIK. Tak więc, jeśli kiedykolwiek korzystaliśmy z kredytu, karty kredytowej czy zakupów na raty – figurujemy w BIK.

Kto wykorzystuje dane z bazy?

Najczęściej raporty trafiają do baków i instytucji, które przekazują informacje do bazy. Na podstawie uzyskanej z BIK analizy punktowej (tzw. scoring BIK) oceniane jest ryzyko kredytowe. Jednak informacje tam zgromadzone mogą być pozyskiwane także przez samych zainteresowanych obecnych i przyszłych kredytobiorców. Aby sprawdzić, jak widzą nas banki można zamówić podstawowe (darmowe), lub bardziej rozbudowane (płatne) raporty bezpośrednio ze strony www.bik.pl, za pośrednictwem bankowości elektronicznej (jeśli posiadamy konto w Meritum Banku, Inteligo i PKO BP) lub za pomocą COOK BIK.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Biuro Informacji Kredytowej pozwala przeciwdziałać częstym próbom wyłudzenia kredytów (poprzez wprowadzenie tzw. alertów). BIK ułatwia budowanie pozytywnej historii kredytowej, która ma ogromne znaczenie w budowaniu relacji klient-bank. Bez tej historii trudno by było podjąć decyzje kredytowe. Do dziś wydanych zostało miliony raportów, a z roku na rok ich liczba wzrasta. Warto zaznaczyć, że raporty mają jedynie cel informacyjny i nie stanowią podstawy przyznania, bądź odmowy kredytu.

Otwórz mobilne konto osobiste z LWEM. Wypróbuj perfekcyjną bankowość w ING Banku Śląskim, zobacz teraz!
Poznaj najczęściej wybierany kredyt hipoteczny, dostępny także w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zobacz więcej!
Sprawdź nową i bezpieczną bankowość mobilną w mBanku! Poznaj różne warianty kont i wybierz najlepsze, zobacz więcej!