Czy warto jeszcze inwestować w złoto?

Złoto to jeden z niewielu fizycznych nośników wartości, który wciąż budzi emocje i rozpala wyobraźnię. Ale czy na pewno warto w nie inwestować?

Rosnące zainteresowanie złotem ma różne przesłanki. Są osoby, które inwestują w nie wyłącznie dla zysku, inni natomiast upatrują w nim większe bezpieczeństwo finansowe. Tak czy inaczej, jest to inwestycja uważana za jeden z najbezpieczniejszych sposobów lokowania oszczędności. Dlaczego? Po pierwsze skutecznie chroni przed inflacją, złota nie da się dodrukować, poza tym jest to jedna waluta, która jest akceptowana na całym świecie. Po drugie dokonanie inwestycji jest proste, nie musimy znać skomplikowanych procedur, wystarczy dokonać zakupu i ulokować złoto w bezpiecznym miejscu. W dzisiejszych dosyć niepewnych czasach inwestycja w złoto jak najbardziej się opłaca. Nawet gdy wartość papierowych pieniędzy drastycznie spadnie, złoto nigdy nie straci na wartości, zawsze będzie kruszcem drogocennym. W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost świadomości ekonomicznej społeczeństwa i coraz mniejsze zaufanie do drukowanego pieniądza.

Decydując się na inwestycję w złoto, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy wystrzegać się kupowania biżuterii, ponieważ zazwyczaj wykonywana jest ona z kruszca o niskiej próbie. Lepszym rozwiązaniem będą sztabki lub monety bulionowe, przy czym trzeba pamiętać, że numizmaty mają jedynie wartość kolekcjonerską. Najlepiej wybierać złoto akredytowane przez LBMA, to gwarancja jego dobrej jakości oraz wydobywania bez łamania praw człowieka. Jeżeli mamy w planach większą inwestycję warto kupić sztabki, w przeciwnym razie lepszym rozwiązaniem będą monety.

Do najpopularniejszych należą między innymi:
• Maple Leaf – stop 24 karaty – 0.9999,
• Krugerrand – najpopularniejsza moneta o stopie 0.917,
• American Eagle – o stopie 0.917,
• Wiener Philharmoniker –o stopie 24 karatów,
• Suweren – 0.917 (22 karaty).

Największym problemem osób, które decydują się na inwestycję w złoto, wydaje się sposób jego przechowywania, w tym wypadku trzeba zaopatrzyć się w dobrą skrytkę i solidny sejf.

NAJPOPULARNIEJSZY KREDYT HIPOTECZNY W POLSCESPRAWDŹ TERAZ
+