Kredyt hipoteczny – zmiana dnia spłaty raty

Kredyty hipoteczne to zobowiązanie zaciągane na wiele lat. W tak długim okresie wiele rzeczy może ulec zmianie. Kiedy jednak kredytobiorca będzie chciał do tych zmian dostosować parametry swojego kredytu musi się liczyć z dodatkowymi kosztami i opłatami. Jak podaje Expander już samo przeniesienie dnia spłaty na inny dzień może kosztować kredytobiorcę nawet 1500 zł.

Dzień spłaty rat kredytu wpisany jest do umowy kredytowej, więc zmiana wymaga aneksu. Dzień ten ustalany jest przez kredytobiorcę na początku, w momencie składania wniosku kredytowego. Jednak po kilku latach może się okazać, że ten dzień nie jest korzystny, czy wygodny dla kredytobiorcy, że uległa zmianie jego sytuacja i chciałby zmienić dzień spłaty.

Zmiana ta wymaga podpisania aneksu, a czynność ta podlega opłacie. Rekordzistą w wysokości tej opłaty jest bank PKO BP, który pobiera opłata w wysokości do 0,5% pozostałego do spłaty zadłużenia (nie mniej niż 150 zł). W większości banków opłaty te są jednak niższe, oscylują wokół kwoty 200 zł. W Alior Banku, BPS, mBanku i Multibanku opłata ta wynosi 50 zł. Niektóre banki nie wymagają aneksu w przypadku zmian dnia spłaty raty kredytu (Santander Polska i Credit Agricole). Jednak nie wszystkie banki umożliwiają zmianę terminu spłaty raty – na przykład Deutsche bank ma ustaloną datę 4 dnia miesiąca dla wszystkich klientów (poza programem Rodzina na swoim) i nie ma możliwości zmiany dnia spłaty.

Otwórz mobilne konto osobiste z LWEM. Wypróbuj perfekcyjną bankowość w ING Banku Śląskim, zobacz teraz!
Poznaj najczęściej wybierany kredyt hipoteczny, dostępny także w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zobacz więcej!
Sprawdź nową i bezpieczną bankowość mobilną w mBanku! Poznaj różne warianty kont i wybierz najlepsze, zobacz więcej!
NAJPOPULARNIEJSZY KREDYT HIPOTECZNY W POLSCESPRAWDŹ TERAZ
+