Oszczędzanie pieniędzy – 7 szybkich porad do wdrożenia od zaraz

Oszczędzanie pieniędzy często kojarzy się z nieprzyjemnym i trudnym procesem, którego efekty (często mizerne) pojawiają się dopiero po długim czasie. Istnieje jednak wiele sposobów, aby zacząć oszczędzać pieniądze tu i teraz i aby efekt tych oszczędności był natychmiastowy.

Oto 7 szybkich porad:

1. Już dziś wystaw na aukcję lub na serwis z ogłoszeniami w Twoim mieście nieużywane przez Ciebie meble, ciuchy, książki, nieużywane gadżety, stare telefony, smartfony czy choćby uroczyste zestawy kuchenne. W każdym domu znajduje się bardzo dużo nieużywanych przedmiotów, które można spieniężyć. Oszczędzanie pieniędzy jest oczywiście jeszcze lepsze, gdy po prostu nie kupujemy niepotrzebnych rzeczy, ale skoro już je mamy, to pozbądźmy się ich z korzyścią dla nas. Poza korzyścią pieniężną, zyskamy także więcej przestrzeni w naszym mieszkaniu.

2. Po przyjściu z pracy wsypuj wszystkie monety do skarbonki lub dzbanka i zapomnij o tych pieniądzach na pewien czas. Zdziwisz się ile jesteś w stanie odłożyć po kilku miesiącach. Poza oszczędzaniem pieniędzy, zaletą jest frajda jaką każdorazowo ma się z liczenia oszczędności.

3. Oszczędzanie pieniędzy może być ciekawą grą. Załóż się ze swoim współmałożonkiem lub innym członkiem rodziny, kto uzbiera więcej w danym czasie. Wtedy oboje zwiększycie motywację do oszczędzania – w końcu każdy będzie chciał wypaść lepiej i w dodatku zarobić tę niewielką sumę o jaką się założyliście.

4. Nie chodź w weekendy do galerii handlowych. W zamian zostań w domu, idź do zoo lub pobaw się z dziećmi na polance. Spędzisz czas ciekawiej, dzieci będą szczęśliwsze i w dodatku oszczędzisz trochę grosza. Dodatkowo możesz też zrezygnować w weekendy z używania samochodu – będzie to dodatkowa oszczędność korzystna dla Ciebie nie tylko pod finansowym względem.

5. Rób zakupy w ściśle określonych dniach i tylko w ściśle określonych miejscach (najlepiej w tanich dyskontach). Nie obawiaj się, że kupione przez Ciebie produkty będą gorszej jakości – w rzeczywistości teza, że w delikatesach i zwykłych marketach towary są lepsze, jest nieprawdziwa. Jeśli nie wierzysz – sprawdzaj etykiety i zobacz kto wyprodukował „lepszy” płyn do naczyń, a kto „gorszy”. Tak, tak! Zwykle jest ta sama firma, a różnica w cenie wynieść może nawet 40%.

6. Dodawaj o 1/4 mniej proszku do prania do pralki. Dla pranych rzeczy nie ma to żadnego znaczenia, a dla Twojej kieszeni jak najbardziej. Podobnie postępuj z płynem do zmiękczania tkanin, płynem do mycia podłóg i mydłem do kąpieli. Oczywiście nie popadaj w przesadę – chodzi o to, aby oszczędzać pieniądze z głową, a nie za wszelką cenę!

7. Zanalizuj wykupione przez Ciebie usługi takie jak abonamenty telefoniczne, umowę z telewizją kablową, umowę z providerem internetowym. Porównaj je z tym, co te same firmy proponują na swoich stronach internetowych. Po co Ci 300 kanałów telewizyjnych, skoro pakiet ze 100 jest o połowę tańszy? Po co Ci szybki Internet, skoro do większości zastosowań zdecydowanie wystarczy wolniejsza i tańsza wersja? Nie ma sensu przepłacać.

Krótko pisząc – jeśli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze, zrób to już teraz – radzi ekspert portalu polisolokaty.pl!

Otwórz mobilne konto osobiste z LWEM. Wypróbuj perfekcyjną bankowość w ING Banku Śląskim, zobacz teraz!
Poznaj najczęściej wybierany kredyt hipoteczny, dostępny także w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zobacz więcej!
Sprawdź nową i bezpieczną bankowość mobilną w mBanku! Poznaj różne warianty kont i wybierz najlepsze, zobacz więcej!