Trudności w sprzedaży ziemi rolnej od 2016 roku?

Z dniem 1 stycznia 2016 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Intencją twórców ustawy było ograniczenie prawa zakupu gruntów rolnych przez obcokrajowców, dla których kończy się okres przejściowy, w którym do wykupu musieli mieć zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Niestety zmiany dotykać będą również Polaków.

Najistotniejsze zmiany dotyczą osób mających prawo pierwokupu. Będą mieli pierwszeństwo sąsiedzi sprzedającego i dzierżawcy, o ile są rolnikami. Jeśli nie wyrażą chęci wykupu gruntów (powyżej 1 ha), to przechodzi ono na Agencję Nieruchomości Rolnych.

Rolnik nie ma prawa sprzedaży gruntu, o ile nie będzie chętnych do jego nabycia przez ww., osobie, która nie prowadzi działalności rolnej na terenie gminy od 5 lat i dla tych, którzy po zakupie gruntu będą posiadali więcej niż łącznie 300 ha gruntów. W ramach przeciwdziałaniu koncentracji ziemi w rękach jednego właściciela i powstawaniu wielkich gospodarstw rolnych ani cudzoziemiec, ani polski nabywca nie będzie mógł odsprzedać zakupionego gruntu przed upływem 10 lat od daty zakupu od państwa, pod rygorem nałożenia wysokich kar finansowych. Dodatkowo ustawodawca wprowadza zasady reglamentacji obrotu gruntami, o ile na skutek sprzedaży miałby nastąpić podział gospodarstwa rolnego.

Cena działki 2016

Kolejne kwestie dotyczą ustalenia ceny danej działki gruntu. Nie będzie jej ustalał ani właściciel, ani nabywca, a sąd. To zainteresowany kupnem zleca takową wycenę. Zatem w przypadku choćby uciążliwego sąsiada zbywca może mieć problem z ceną gruntu. Nie przewidziano możliwości pominięcia całej procedury sprzedaży konkretnej działki. Zamiar bowiem sprzedaży każdorazowo musi być zgłoszony do notariusza, który wszczyna procedurę poinformowania osób uprawnionych do pierwokupu.

Co jeszcze wprowadza ustawa?

Ustawodawca wprowadza pojęcia gospodarstwa rolnego, czyli obszaru nie mniejszego niż 1 ha użytków rolnych i nieruchomości rolnej, czyli nieruchomości, która nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku gospodarstwa rolnego każdy będzie musiał uzyskać zgodę dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych, by móc ją odsprzedać. Według prognoz, w pierwszym okresie funkcjonowania nowych przepisów, grunty mogą nie być przedmiotem sprzedaży, a w najlepszym przypadku, obrót nimi będzie znikomy. Co będzie dalej? Czas pokaże.