Dlaczego trzeba zastrzegać skradzione lub zgubione dokumenty?

Zgubione lub skradzione dokumenty jak najszybciej trzeba zastrzec w systemie Dokumenty Zastrzeżone, za pośrednictwem jednostki banku, który zgłoszenia obsługuje (bank, w którym posiadamy konto, lub dowolna inna placówka banku w całym kraju). W ten sposób informację tą odczytają wszyscy uczestnicy systemu, więc banki, instytucje finansowe, operatorzy telefonii komórkowej, poczta, agencje rozliczeniowe, wypożyczalnie samochodów, hotele, notariusze, agenci nieruchomości i inne, mające w tym interes prawny. Należy to zrobić zarówno w przypadku kradzieży, jak i zagubienia dokumentów. Niestety większość osób, których problem dotyczy, myśli jedynie o zgłoszeniu kradzieży na Policji i wymianie utraconych dokumentów, ewentualnie zastrzeżeniu karty płatniczej. Błąd. Na podstawie skradzionych dokumentów codziennie banki odnotowują próby wyłudzeń kredytów i usług bankowych. Przestępcy wykorzystują je do wynajmu i późniejszych kradzieży samochodów, rabunku i unikaniu opłat w wynajętych na skradzione dane mieszkań, pokoi hotelowych. Często grupy specjalizujące się w przestępstwach gospodarczych zakładają na nie firmy, specjalizujące się w wyłudzeniach, głównie podatków. Niestety wszystkie te czyny zostaną przypisane osobie, której danymi, niezastrzeżonymi, przestępcy się posłużyli. Odkręcenie tych działań często jest długotrwałe i kosztowne.

Jakie dokumenty należy zastrzec? Wszystkie te, które potwierdzają naszą tożsamość:
– Dowód osobisty
– Paszport
– Karty pobytu
– Prawo jazdy
– Dowody rejestracyjne pojazdów
– Książeczka wojskowa, marynarska itp.
Karty płatnicze

Złodzieje miewają jednak pomysły, do których wykorzystują różne legitymacje (szkolne, studenckie), których zastrzec w systemie nie można. Przestępstwa, w których je wykorzystują nie są jednak zbyt poważne.

Istnieje kilka metod, by uniknąć kradzieży dokumentów. Między innymi nie eksponowanie wartościowych rzeczy, pilnowanie torebek/saszetek by były zamknięte, nie pozostawianie ich w aucie, na plaży czy z dala od siebie itp. Będąc za granica warto zrobić kopie dokumentów i nosić je w innym miejscu, niż oryginały. Jeśli jednak zgubimy dokumenty, lub staniemy się ofiarami kradzieży nie trzeba panikować – należy zastrzec dokumenty, by uniknąć kłopotów na przyszłość.

Od kilku lat prowadzone są kampanie, uświadamiające niebezpieczeństwo wynikające z używania dokumentów przez osoby ze świata przestępczego. Nałożone są bardziej restrykcyjne obowiązki związane z weryfikacja danych na dokumentach. Dzięki systemowi DZ można uniknąć niebezpieczeństwa, ochronić przed wyłudzeniami i ograniczyć ryzyko w prowadzonej działalności. Dzięki szybkiej wymianie informacji wzrasta zaufanie społeczeństwa do banków i instytucji, a obrót gospodarczy i cywilny jest rzetelny. Skutki kampanii widać w liczbie zgłoszeń zaewidencjonowanych w systemie Dokumenty Zastrzeżone – ponad 1.300.000. Z policyjnych statystyk wynika, że przestępstw związanych z wykorzystywaniem kradzionych dokumentów jest mniej niż kilka lat temu. Jednak jeszcze zdecydowanie zbyt dużo.

Otwórz mobilne konto osobiste z LWEM. Wypróbuj perfekcyjną bankowość w ING Banku Śląskim, zobacz teraz!
Poznaj najczęściej wybierany kredyt hipoteczny, dostępny także w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zobacz więcej!
Sprawdź nową i bezpieczną bankowość mobilną w mBanku! Poznaj różne warianty kont i wybierz najlepsze, zobacz więcej!