Co drugi Polak na kredycie

Według raportu „Kredytowy portret Polaków 2017” opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej połowa Polaków spłaca co najmniej jeden kredyt, w tym tylko 8% to osoby, które nie wywiązują się ze zobowiązań finansowych. Na 31,5 mln dorosłych obywateli, aż 15,2 mln jest w trakcie spłaty zobowiązania finansowego, przy czym zazwyczaj na jednym kredycie się nie kończy.

Łączna wartość kredytów to 584, 2 mld zł, oznacza to, że na jednego kredytobiorcę przypadają co najmniej dwa kredyty o wartości 21 tys. złotych każdy. Chociaż żyjemy korzystając z pożyczonych pieniędzy, większość z nas spłaca zobowiązania finansowe w terminach, tylko 8% kredytobiorców zalega z opłatami dłużej, niż 90 dni. Jak można się domyślać najwięcej kredytów zaciągają osoby w wielu 35-44 lat, które są aktywne zawodowo, ta grupa stanowi 23% wszystkich kredytobiorców. Największy udział w łącznej kwocie zadłużeń bankowych mają kredyty hipoteczne, to 48% wszystkich zobowiązań finansowych.

Patrząc na zadłużenia Polaków pod względem regionu, najwięcej kredytów jest zaciąganych na Mazowszu – 18% wszystkich spłacanych kredytów mieszkaniowych w Polsce oraz na Śląsku, przy czym w tym wypadku przeważają kredyty konsumpcyjne, które stanowią aż 14% ogólnej liczby kredytów. Okazuje się, że najczęściej zadłużają się mieszkańcy woj. lubelskiego oraz Wielopolski. Na Lubelszczyźnie kredyt spłaca aż 53% mieszkańców.

Życie na kredyt nie jest najlepszym rozwiązaniem, wiążąc się umową kredytową na wiele lat, jesteśmy obciążeni nie tylko finansowo, ale również psychicznie. Zawsze trzeba brać pod uwagę to, że możemy stracić źródło stałych dochodów, na taką ewentualność warto mieć przygotowane oszczędności, które pomogą nam przetrwać. Niestety, chcąc kupić mieszkanie czy dom, zaciągnięcie kredytu jest nieuniknione; niewiele osób może pozwolić sobie na zakup nieruchomości bez pomocy ze strony banku. Tak czy inaczej, pamiętajmy, aby odkładać pieniądze, dzięki temu będziemy czuć się bezpieczniejsi i wolni finansowo.