Jak nie kupić mieszkania z długami?

Wielu z nas zastanawia się nad zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach to dość popularne rozwiązanie – nie ma bowiem nowych budynków, nowych osiedli i mieszkań w stanie deweloperskim. To łatwe rozwiązanie, szybkie i nie wymagające zbyt wielu formalności. Jednak warto dokładnie sprawdzić przed wizytą u notariusza, czy nie nabędziemy takiego mieszkania z długami czy lokatorami, o których dotychczasowy właściciel (a może celowo) nas nie poinformował. W dzisiejszych czasach dostęp do elektronicznej księgi wieczystej i jej przeglądania ma właściwie każdy zainteresowany, wystarczy wpisać na stronie https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl numer księgi i wyświetlone zostaną podstawowe informacje, na które warto zwrócić uwagę. Na co konkretnie?

Każda księga wieczysta składa się z działów. Dla nabywcy istotne powinny być wszystkie, zwłaszcza dział II w którym znajdziemy informacje o własnościach czy ewentualnych służebnościach, dział I określający daną nieruchomość oraz dział IV w którym wpisywane są wszelkie zabezpieczenia hipoteczne, za które kupując tak obciążoną nieruchomość będziemy odpowiadali jako tzw. dłużnik rzeczowy.

Dział IV księgi ukazuje, jak wspomniano, hipoteki. Jest to o tyle istotne, że zabezpieczona tak nieruchomość może zostać sprzedana w egzekucji komorniczej na pokrycie zobowiązań dłużnika, jeśli uchyla się on od spłaty. Nabywając taką nieruchomość odpowiadamy na równi z dłużnikiem (do wysokości wpisu), zatem nawet jeśli nie posiadamy własnych zobowiązań możemy przejąć ryzyko, że mieszkanie czy dom zostaną zlicytowane na poczet zaspokojenia długów poprzedniego właściciela/li.

Mieszkanie poza zabezpieczeniem hipotecznym może mieć ustanowione służebności na rzecz osób trzecich (sprawdzane w dziale II). Polega ona na nadaniu konkretnej osobie prawa np. dożywotniego, stałego pobytu w mieszkaniu i nie ma znaczenia, że nieruchomość zmieniła właściciela. Co więcej taka osoba ma prawo do sprowadzenia swoich bliskich – żony, dzieci i nie musi regulować czy partycypować w kosztach utrzymania nieruchomości (czynsz, media itd.). Służebności takie reguluje art. 296 do 305 Kodeksu cywilnego.

Nie mniej istotny jest dział III księgi wieczystej, z którego możemy dowiedzieć się o ostrzeżeniach, nie tylko związanych ze wszczęciem chociażby egzekucji z nieruchomości przez komornika.
Przed zapłaceniem zadatku/zaliczki czy spisaniem jakiejkolwiek umowy z kontrahentem przy zakupie mieszkania warto przyjrzeć się wszelkim zapisom w księdze wieczystej. Obowiązek sprawdzenia księgi spoczywa również na notariuszu przed którym spisywana będzie mowa wstępna czy ostateczna finalizująca transakcję, niemniej odpowiednio wcześniej warto zerknąć we własnym zakresie.