Jak nie kupić mieszkania z długami?

Wielu z nas zastanawia się nad zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach to dość popularne rozwiązanie – nie ma bowiem nowych budynków, nowych osiedli i mieszkań w stanie deweloperskim. To łatwe rozwiązanie, szybkie i nie wymagające zbyt wielu formalności. Jednak warto dokładnie sprawdzić przed wizytą u notariusza, czy nie nabędziemy takiego mieszkania z długami czy lokatorami, o których dotychczasowy właściciel (a może celowo) nas nie poinformował. W dzisiejszych czasach dostęp do elektronicznej księgi wieczystej i jej przeglądania ma właściwie każdy zainteresowany, wystarczy wpisać na stronie https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl numer księgi i wyświetlone zostaną podstawowe informacje, na które warto zwrócić uwagę. Na co konkretnie?

Każda księga wieczysta składa się z działów. Dla nabywcy istotne powinny być wszystkie, zwłaszcza dział II w którym znajdziemy informacje o własnościach czy ewentualnych służebnościach, dział I określający daną nieruchomość oraz dział IV w którym wpisywane są wszelkie zabezpieczenia hipoteczne, za które kupując tak obciążoną nieruchomość będziemy odpowiadali jako tzw. dłużnik rzeczowy.

Dział IV księgi ukazuje, jak wspomniano, hipoteki. Jest to o tyle istotne, że zabezpieczona tak nieruchomość może zostać sprzedana w egzekucji komorniczej na pokrycie zobowiązań dłużnika, jeśli uchyla się on od spłaty. Nabywając taką nieruchomość odpowiadamy na równi z dłużnikiem (do wysokości wpisu), zatem nawet jeśli nie posiadamy własnych zobowiązań możemy przejąć ryzyko, że mieszkanie czy dom zostaną zlicytowane na poczet zaspokojenia długów poprzedniego właściciela/li.

Mieszkanie poza zabezpieczeniem hipotecznym może mieć ustanowione służebności na rzecz osób trzecich (sprawdzane w dziale II). Polega ona na nadaniu konkretnej osobie prawa np. dożywotniego, stałego pobytu w mieszkaniu i nie ma znaczenia, że nieruchomość zmieniła właściciela. Co więcej taka osoba ma prawo do sprowadzenia swoich bliskich – żony, dzieci i nie musi regulować czy partycypować w kosztach utrzymania nieruchomości (czynsz, media itd.). Służebności takie reguluje art. 296 do 305 Kodeksu cywilnego.

Nie mniej istotny jest dział III księgi wieczystej, z którego możemy dowiedzieć się o ostrzeżeniach, nie tylko związanych ze wszczęciem chociażby egzekucji z nieruchomości przez komornika.
Przed zapłaceniem zadatku/zaliczki czy spisaniem jakiejkolwiek umowy z kontrahentem przy zakupie mieszkania warto przyjrzeć się wszelkim zapisom w księdze wieczystej. Obowiązek sprawdzenia księgi spoczywa również na notariuszu przed którym spisywana będzie mowa wstępna czy ostateczna finalizująca transakcję, niemniej odpowiednio wcześniej warto zerknąć we własnym zakresie.

NAJPOPULARNIEJSZY KREDYT HIPOTECZNYSPRAWDŹ TERAZ
+