Jak zacząć oszczędzać od zera?

Oszczędzanie jest dla każdego! Ludzie, którzy twierdzą, że nie mogą odkładać pieniędzy ze względu na niskie zarobki są w błędzie. Finansiści podkreślają, że oszczędzać może praktycznie każdy i to niezależnie od tego, czy zarabia 10,000 zł czy 1,500 zł. Podstawa to odpowiednie nastawienie oraz kontrola nad swoim budżetem. Niestety wielu ludzi nie panuje nad tym ile wydaje pieniędzy i na co je przeznacza.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że oszczędzanie to umiejętność zarządzania własnym budżetem. Najważniejsze jest to, aby mieć plan i być wytrwałym w jego realizacji. Oszczędzanie należy zacząć od przeanalizowania domowego budżetu. Najlepiej sporządzić sobie listę miesięcznych wydatków i posegregować je w odpowiednie kategorie. Po odliczeniu kosztów związanych z opłatami za mieszkanie, rachunkami, jedzeniem pozostaje nam kwota, którą możemy odłożyć. Systematyczne gromadzenie nawet niewielkich sum jest kluczem do sukcesu. Pamiętajmy, aby nie popadać w szaleństwo; od czasu do czasu trzeba pozwolić sobie na drobne przyjemności np. wyjście do kina czy nowe ubranie.

Oszczędzanie przy niskich dochodach

Mimo, że oszczędzanie przy niskich dochodach dla wielu ludzi wydaje się wręcz niemożliwe, jednak wiele osób, które potrafią zarządzać swoim budżetem jest w stanie odłożyć niewielkie sumy. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Decydując się na nie, możemy zacząć odkładanie pieniędzy praktycznie od złotówki, poza tym jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ jeżeli okaże się, że gotówka będzie nam potrzeba, to będziemy mogli ją wypłacić bez ponoszenia żadnych strat. Banki zazwyczaj umożliwiają też jeden darmowy przelew zewnętrzny w ciągu miesiąca. Oczywiście nie jest to konto, które ma służyć do wydawania pieniędzy, ale dobrze mieć możliwość skorzystania ze zgromadzonej gotówki. Konto oszczędnościowe jest polecane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem; to bardzo dobra opcja, aby nauczyć się systematyczności oraz zarządzania swoimi pieniędzmi. Niestety w dalszym ciągu wielu Polaków żyje z miesiąca na miesiąc nie odkładając nawet złotówki. Tymczasem posiadanie nadwyżki finansowej to większe poczucie bezpieczeństwa i spokój.

Najpopularniejszy kredyt hipotecznySPRAWDŹ
+