Przeniesienie konta z wykorzystaniem Ogniva – to proste

Obecnie banki starają się zachęcać klientów do korzystania z ich produktów na różne sposoby. Często są to okresowe promocje albo korzystne warunki korzystania z konta. Z uwagi na rosnącą konkurencję warto szukać atrakcyjnych propozycji i nie obawiać się przeniesienia konta do innego banku, który chce dać nam więcej i taniej niż obecny. Z każdym rokiem coraz więcej Polaków zmienia bank, mimo równie trwałej tendencji do przyzwyczajenia do warunków i obawą przed nadmiarem papierkowej roboty. Dlatego też pomyślano i o tym – wprowadzona została możliwość niemal bezobsługowej zmiany banku w ramach usługi Ognivo.

Na czym ona polega?

System Ognivo został wprowadzony przez KIR by m.in. uprościć przenoszenie rachunków między bankami i wspomóc komunikację na tej linii. Wystarczy złożyć wniosek, jeśli znajdziemy interesującą ofertę, upoważnić bank do działania i czekać. Obecne konto, jeśli zachodzi taka potrzeba, może zostać zamknięte, saldo rachunku zostaje przeniesione do nowego banku wraz z historią. Istnieje możliwość zachowania pełnomocnictw wcześniej udzielonych, stałych zleceń i poleceń zapłaty. Klient nie uczestniczy w tym procesie osobiście i co więcej – o wszelkich zmianach informowane są urzędy (ZUS, US itp.) a sama procedura nie trwa dłużej niż kilka dni.

Zmiana rachunku krok po kroku

Dzisiaj to proste. Zwykle w poszukiwaniach pomocą przychodzą sprawdzone serwisy tematyczne, porównywarki kont bankowych i doświadczenia innych posiadaczy rachunków bankowych – wszystko znaleźć można w sieci. Bardzo ciekawe oferty przygotowane są dla grupy nowych klientów, którzy zaczynają swoją finansową drogę. Ale dla „weteranów” też jest w czym wybierać.

W momencie, gdy znajdziemy produkt idealny wystarczy złożyć w banku wniosek z dyspozycją zamknięcia starego rachunku i przeimportowania danych do banku, jaki wybraliśmy. Resztę zrobią pracownicy banku, wykorzystując funkcjonalność modułu w ramach Ogniva. Jest to bezpieczne, a wymiana informacji nie trwa długo. Wraz z uruchomieniem opcji systemu wprowadzono formularze jakimi dysponować powinny wszystkie banki w celu usprawnienia procesu. Pozostaje jeszcze sprawa uporządkowania danych na starym rachunku. Klient ustala datę, od której obowiązują realizacje wszelkich płatności na nowym koncie, a do kiedy na starym. Wszelkie zobowiązania w poprzednim banku powinny być zamknięte przed zmianami. Należy podkreślić, że w większości przypadków pomoc banku jest dla nas bezpłatna, chyba że dokonywane są jakieś niestandardowe czynności.

Moduł przenoszenia rachunków i usług płatniczych nie jest jedynym wykorzystywanych w ramach Ogniva. Dzięki aplikacji możliwe jest obsługiwanie reklamacji pozabankowych, monitorowanie sald, ale i uzyskiwanie przez organy egzekucyjne informacji o rachunkach dłużników.

NAJPOPULARNIEJSZY KREDYT HIPOTECZNYSPRAWDŹ TERAZ
+