Co jest istotne w umowie o kredyt samochodowy?

Współcześnie możliwość zakupu wymarzonego samochodu jest na wyciągnięcie ręki, dzięki obecnym na rynku ofertom kredytowym, które pozwalają na jego zakup. Kredyt samochodowy jest dostępny dla każdego i pozwala na zakup samochodu nowego jak i używanego. Jednakże jak każdy kredyt jest on łatwy do zaciągnięcia niż do spłacenia i z tego powodu warto przyjrzeć się umowie kredytowej dokładnie przed jej podpisaniem.

Warto zacząć najpierw od analizy własnych potrzeb, które powinien zaspokoić kupowany samochód. Najbardziej korzystną sytuacją jest ta, w której posiadamy wysoki wkład własny, a auto nie należy do tych najdroższych. Najlepiej jest skierować pierwsze zapytanie o kredyt do banku, w którym posiada się konto, na które wpływa wynagrodzenie, gdyż pozwala szybko wskazać jaki szanse na kredyt posiadamy oraz w jakiej wysokości. Konsultant banku, w którym posiadamy konto szybko i właściwie przeanalizuje wpływy i wydatki, dzięki czemu powinien dokonać trafnej interpretacji posiadanej przez klienta zdolności kredytowej.

Jakie informacje są brane pod uwagę w trakcie wyliczania kosztów kredytu samochodowego?

Bank w chwili obliczania zdolności kredytowej klienta sprawdza takie informacje jak:
– średni miesięczny dochód netto wszystkich członków rodziny;
– ilość osób w rodzinie;
– posiadane już zobowiązania kredytowe;
– rodzaj i formę posiadanej umowy o pracę;
– wysokość wkładu własnego oraz
– marka, model, rocznik, cena i sprzedawca pojazdu (od którego planuje się zakup pojazdu).

Dodatkowo do wniosku kredytowego oraz do podpisania przygotowanej umowy będą potrzebne jeszcze dokumenty jak dowód tożsamości, zaświadczenie o zarobkach z zakładu pracy, PIT za wcześniejszy rok podatkowy czy zgoda małżonka.

Po uzyskaniu propozycji własnego banku można rozejrzeć się za innymi opcjami, które będą już porównywane do pierwszej oferty. Warto przejrzeć aktualizowane na bieżąco rankingi kredytów samochodowych, które są przygotowywane w oparciu o dane uzyskane z banków. W ten sposób można przygotować listę instytucji bankowych oferujących najlepsze warunki kredytowania. Według ekspertów warto porównywać propozycje banków, gdyż różnice w pełnym koszcie kredytów mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto zauważyć, że banki zachęcające np. zerową prowizją niwelują sobie to wyższym oprocentowaniem czy w inny sposób. Zdarzają się także odwrotne przypadki (z wysoką prowizją i niskim oprocentowaniem). Przy przedstawianych ofertach warto także zwrócić uwagę na dodatkowe obowiązkowe opłaty jak np. ubezpieczenie AC (które często jest obowiązkowym składnikiem umowy kredytowej. W niektórych instytucjach w koszty kredytu wrzucane są również opłaty takie jak OC i NWW, a czasami nawet ubezpieczenie na wypadek utraty pracy lub życia. Dodatkowo w ofercie kredytowej może znaleźć się zapis o obligatoryjnym posiadaniu jednego z produktów banku(oprócz kredytu) jak karta kredytowa czy konto w danym banku, co przy kredycie rozłożonym na kilka lat spłaty generuje spore koszty ponad koszt kredytu. Decydując się na ofertę kredytową należy przeliczyć takie opłaty jak prowizja za samo jego udzielenie, oprocentowanie kredytu, wymagane ubezpieczenie samochodu i inne, wymagane usługi dodatkowe.

Należy też zauważyć, że zazwyczaj zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest sam przedmiot umowy, czyli samochód w postaci np. cesji praw z tytułu ubezpieczenia AC na bank lub zastosowania instytucji przywłaszczenia częściowego lub warunkowego. Tymczasem posiadając wkład własny można sprawdzić oferty dealerów kredytami w formie 40/60 czy 60/40, co polega na wpłacie w momencie zakupu 40% czy 60% ceny, a resztę sumy należy spłacić we wskazanym momencie.