Co warto wiedzieć o kredycie obrotowym?

Bieżące finansowanie przedsiębiorstwa wymaga gotówki. Firma musi pokryć koszty towarów lub materiałów potrzebnych do świadczenia usług, opłacać wynagrodzenia pracowników, regulować składki do ZUS, płacić podatki do Urzędu Skarbowego, opłacać czynsz za lokal oraz rachunki za media. Popularność faktur z opóźnionym terminem płatności może jednak spowodować zachwianie płynności finansowej. Ratunkiem jest kredyt obrotowy. Co warto o nim wiedzieć?

Dla kogo kredyt obrotowy?

Kredyty obrotowe są produktem bankowym kierowanym w stronę firm, które posiadają ustabilizowaną pozycję na rynku i kilka lat doświadczenia w prowadzeniu działalności. Banki wnikliwie sprawdzają bowiem firmowe dochody i ustalają zdolność kredytową według restrykcyjnych norm. Szczególną wagę odgrywa także historia kredytowa. Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie znaleźli się w BIK, mają dużo mniejsze szanse na kredyt obrotowy (dla firm stawiających dopiero swoje pierwsze kroki na rynku lepszym rozwiązaniem będzie factoring).

Jaką wysokość może mieć kredyt obrotowy?

Wysokość kredytu obrotowego banki ustalają na podstawie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Analizowane są firmowe dochody, potencjał branży, możliwości rozwoju. Znaczenie dla banków mają także dodatkowe zabezpieczenia kredytu. Kredyty obrotowe należą do produktów krótkoterminowych – banki pożyczają pieniądze na maksimum 3 – 4 lata. Firma może jednorazowo wypłacić pożyczoną gotówkę lub ustalić wypłaty w comiesięcznych transzach.

Na co przeznaczyć kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy przeznaczony jest na bieżące wydatki (w odróżnieniu od kredytu inwestycyjnego, który dostarcza środki na rozwój działalności). Firmy mogą wykorzystać pożyczone pieniądze na zakup towaru, uregulowanie bieżących wydatków (czynsz, ZUS itp.) czy zaległych faktur u dostawców.

Ile to kosztuje?

Praktycznie wszystkie banki komercyjne mają w swoich ofertach kredyty obrotowe. Oprocentowanie proponowane przez poszczególne sieci może nieco różnić się od siebie. Najczęściej jest to jednak około 5 – 7% rocznie. Do odsetek należy doliczyć prowizję – jest to około 0,3 – 5 procent od pożyczonej kwoty. Do całkowitego kosztu kredytu musimy doliczyć również opłatę, którą bank pobierze za samo rozpatrzenie złożonego przez nas wniosku.