Czy EKUZ wystarczy na wakacjach?

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz zdrowie. Wykupienie polisy ubezpieczeniowej jest kluczowe, bo może uchronić nas przed kosztami leczenia poza granicami Polski. Niestety wybierając EKUZ, nie będziemy chronieni w 100%.

Decydując się na wyjazd za granicę z biurem podróży, nie musimy martwić się o ubezpieczenie, organizując wyjazd na własną rękę sprawa trochę się komplikuje, bo musimy sami zadbać o zdrowie. Obecnie coraz więcej Polaków wyjeżdża na urlop bez biura podróży, dlatego warto zadbać o odpowiednią polisę.

Trzeba brać pod uwagę ryzyko wypadku

Mimo, że większość z nas nie zastanawia się nad ryzykiem wypadku i ignoruje zagrożenie związane z wyjazdem za granicę, to niestety w życiu bywa różnie. O wypadek podczas przemierzania nieznanych, krętych dróg nie jest trudno, poza tym na wakacjach stajemy się zazwyczaj mniej uważni. Pamiętajmy, że leczenie za granicą jest dużo droższe, niż opieka medyczna w Polsce, a podstawowe ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich kosztów hospitalizacji.

Wybór kartę EKUZ

Nawet, jeżeli nie chcemy kupować polisy, to należy zaopatrzyć się w kartę EKUZ, która daje nam ochronę podstawową. Karta zapewnia dostęp do publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak jest dostępna dla obywateli danego kraju należącego do EFTA lub Unii Europejskiej. Oczywiście w tym wypadku, trzeba liczyć się z tym, że refundowana jest zazwyczaj tylko część leczenia, resztę będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Trzeba też wiedzieć o tym, że w większości krajów publiczna opieka zdrowotna nie jest tak dostępna, jak w Polsce, zakres form pomocy medycznej jest okrojony. Problemem może okazać się również transportu chorego do Polski, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami.

NNW wykupisz już za kilkadziesiąt złotych

Planując wyjazd za granicę warto uwzględnić w swoim budżecie również zakup ubezpieczenia, które będzie nas chronić w razie nieszczęśliwego wypadku. Polisę NNW można wykupić już od kilkudziesięciu złotych, także kwota niewielka, a może uratować nas przed wydatkami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Prywatne leczenie za granicą jest bardzo drogie, dlatego nie warto ryzykować i narażać się na koszty.