Dlaczego warto wziąć kredyt?

W dzisiejszych czasach zasypywani jesteśmy rozmaitymi ofertami kredytowymi –zarówno z instytucji bankowych jak i tzw. parabanków. Praktycznie na każdym kroku stykamy się z możliwością zaciągnięcia pożyczki. Stąd też nie dziwi, że dość często pojawiają się także głosy przestrogi – w mediach podkreśla się, że łatwo dostępne kredyty online i pożyczki chwilówki mogą sprawić, że osoby mające przejściowe problemy finansowe szybko wpadną w błędne koło długów, z którego nie jest bynajmniej łatwo się wydostać. Dlatego też, decydując się na kredyt, trzeba dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Jeśli do kredytów podchodzi się rozsądnie, są one narzędziem bardzo przydatnym.

Jednym z popularnych kredytów, do których naprawdę warto zachęcić wszystkich, są kredyty na kartach. Popularne karty kredytowe naprawdę mogą ułatwić nam życie, zwłaszcza, jeśli lubimy robić zakupy przez Internet i w dodatku często podróżujemy. Co istotne jest kredyt bardzo korzystny dla nas, ponieważ, jeśli tylko spłacimy go w ustalonym przez bank okresie bezodsetkowym, nie musimy zaprzątać sobie głowy kosztami kredytu – spłacamy dokładnie taka sumę, jaka pożyczyliśmy. Właśnie z tego względu kredyt na karcie jest obecnie jak najbardziej opłacalny.

Również w sytuacjach, kiedy to musimy ponieść jakiś nagły wydatek i niestety nie dysponujemy akurat dostateczną ilością gotówki, lepiej wziąć kredyt niż np. pożyczać pieniądze pokątnie od znajomych. Trzeba przyznać, że kredyt jest w tym przypadku lepszym wyjściem głównie z tego względu, że mamy jasno określone zasady jego spłaty i umowę, która potwierdza zasady transakcji. Możemy być także pewni, że nikt nie dowie się o naszych przejściowych trudnościach finansowych – instytucje finansowe zapewniają swoim klientom pełną dyskrecję, czego na pewno nie da się powiedzieć o wielu osobach, które znamy.

Kredyt to także doskonałe rozwiązanie, kiedy myślimy o jakiejś większej inwestycji, a nie mamy zgromadzonych środków na jej pokrycie. Mowa tutaj chociażby o zakładaniu firmy – wiadomo, że bardzo często na początku działalności potrzeba chociażby zainwestować w sprzęt biurowy, pojazdy, stronę internetową itd. Nie zawsze jest nas na to stać. Jeśli jednak zależy nam na wykorzystaniu dobrej koniunktury dla naszych interesów, dobrze byłoby nie odwlekać w czasie decyzji o założeniu formy i po prostu wziąć kredyt. Może to np. kredyt gotówkowy, który możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt jest doskonałym rozwiązaniem także wtedy, kiedy to chcemy zakupić dom lub mieszkanie. Wiadomo, że zbieranie kapitału na zakup tego typu mógłby nam zająć sporo czasu, czasami nawet wiele lat. Pomijając kwestię wygody, kredyt jest w tym przypadku bardziej opłacalny także z finansowego punktu widzenia. Zaraz po otrzymaniu kredytu, kupujemy lokal i możemy w nim zamieszkać. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wieloletnie gromadzenie oszczędności, to nie dość, że będziemy musieli każdego miesiąca odkładać dość pokaźną kwotę, to jeszcze będziemy wydawać dużo pieniędzy na wynajem mieszkania lub domu. Przy obecnych cenach wynajmu znacznie bardziej korzystna opcja jest spłacanie raty kredytowej niż płacenie czynszu.

Jak widać, jest całkiem sporo sytuacji, kiedy to wzięcie kredyty hipotecznego, gotówkowego lub innego jest po prostu najlepszym wyjściem. Zawsze jednak trzeba zachować rozsądek i nie zadłużać się powyżej swoich możliwości finansowych. Warto zawsze omówić kwestię kredytu z doświadczonym ekspertem finansowym.

Otwórz mobilne konto osobiste z LWEM. Wypróbuj perfekcyjną bankowość w ING Banku Śląskim, zobacz teraz!
Poznaj najczęściej wybierany kredyt hipoteczny, dostępny także w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zobacz więcej!
Sprawdź nową i bezpieczną bankowość mobilną w mBanku! Poznaj różne warianty kont i wybierz najlepsze, zobacz więcej!