Ile razy dziennie można płacić kartą zbliżeniową?

Technologia wciąż idzie do przodu, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu trudno byłoby sobie nam wyobrazić, że większość płatności będziemy realizować przez Internet, obecnie bankowość internetowa to standard. Płatności możemy realizować kartami zbliżeniowymi lub z poziomu telefonu komórkowego, nie mniej jednak w tym wypadku musimy liczyć się z pewnymi zagrożeniami. Ze względu na to, że płatności bezstykowe stały się łatwym sposobem na kradzież pieniędzy, banki zdecydowały się na wprowadzenie pewnych ograniczeń. Chodzi o limity transakcji, po ich przekroczeniu klient zostanie poproszony o wprowadzenie kodu PIN.

Płatności zbliżeniowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia robienie szybkich zakupów – nie tracimy czasu na wkładanie karty do terminala i wstukiwanie kodu. Jeżeli jednak w posiadanie naszej karty weszłaby osoba nieupoważniona, to mogłaby robić zakupy naszą kartą bez jakichkolwiek ograniczeń. Aby zabezpieczyć się przed takimi zagrożeniami bez podania kodu PIN możliwe jest dokonanie zakupów na kwotę do 50 złotych. Limit kwotowy dla poszczególnych transakcji, ma rozwiązać problem kradzieży. Co więcej, dodatkowo wprowadzono limity dzienne dla transakcji zbliżeniowych, także nie zapłacimy bezstykowo więcej, niż 3 do 5 razy w zależności od regulaminu naszego banku.

Choć kartą zbliżeniową można płacić wiele razy w ciągu dnia, to po dokonaniu 4 transakcji zostaniemy poproszeni o wpisanie kodu PIN. Limit dzienny jest ustalany przez bank, oczywiście możemy ustalić go również sami w zależności od swoich potrzeb.

Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

Możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych to duża wygodna i na pewno nie warto opierać się przed takimi rozwiązaniami, w końcu należy podążać z duchem czasu. Jeśli będziemy ostrożni i sami zadbamy o bezpieczeństwo naszych pieniędzy, bez wątpienia nie powinno stać się nic złego. Chociaż na temat płatności zbliżeniowych narosło wiele mitów, pamiętajmy, że nie można dać się zwariować. Transakcje nieuprawnione zdarzają się bardzo rzadko, karta podczas płatności aktywuje się dosłownie na kilka sekund.