Jak spłacić długi i odzyskać stabilność finansową

Niezależnie od naszego statusu materialnego, wykonywanego zawodu, czy miejsca zamieszkania, coraz większa liczba społeczeństwa popada w długi. Nieumiejętne zarządzanie finansami, czy kryzysowe sytuacje życiowe bez wyjścia bardzo często pchają nas do popadania w dług, czego następstwem w wielu przypadka jest upadłość konsumencka. Według danych statystycznych opublikowanych przez Centralny Ośrodek Badania Informacji Gospodarczej, od 2015 roku sądy wydały ponad 1. 200 ogłoszeń upadłości przez konsumentów.

Upadłość konsumencka nie stawia dłużnika w dobrej sytuacji. Wiąże się ona z dużym kosztem, jakim jest wynagrodzenie dla syndyka masy upadłościowej, czy licytacja majątku osobistego. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu może więc być spłacenie długu.

Restrykcyjny przychód

Około 48,3% dorosłych Polaków ma długi i akceptujemy to niczym status quo. Może wzięliśmy zupełnie niepotrzebny kredyt na doposażenie mieszkania, na które nas nie stać lub kupiliśmy nowy samochód, gdy mogliśmy nabyć używany. Największym problemem długów jest restrykcyjny miesięczny przychód, więc kiedy wpłacasz mnóstwo pieniędzy na swoją hipotekę i opłacasz rachunki, ilość pieniędzy, które możesz zaoszczędzić jest dotkliwie ograniczona.

Jak spłacić dług?

Pierwszą i najważniejszą zasadą w drodze do spłacenia drobnych i większych zadłużeń jest nie zaciąganie nowych długów. Powinna być to żelazna zasada każdego dłużnika. Grunt, to nie powtarzanie tych samych czynności z oczekiwaniem innych rezultatów i orientacja w tym, jaka jest wielkość naszego zadłużenia. Wiele osób nie zna wysokości swoich niezbędnych do spłacenia długów, co znacznie zwiększa sumę ich zadłużeń. Jest jednak sposób, który pomoże ci spłacić dług znacznie szybciej. Wbrew pozorom odrzucenie kupowania swoich codziennych latte nic tutaj nie pomoże.

Po pierwsze — najwyższe oprocentowanie

Jest kilka dróg, które możesz objąć w celu szybkiego pozbycia się zadłużeń. Jedną z nich jest skupienie się w pierwszej kolejności na spłacie pożyczek z najwyższym oprocentowaniem. Pozbywając się największych długów znacznie łatwiej będzie ci wyeliminować te mniejsze. Spoglądając na sprawę w kontekście logicznym i liczbowym, najmądrzejszą decyzją będzie podjęcie się próby spłacenia pożyczek z najwyższym oprocentowaniem i kolejna eliminacja ich.

Metoda finansowej śnieżnej kuli

Inną opcją szybkiego pozbycia się zadłużeń jest metoda znana pod nazwą metody śnieżnej kuli, która świetnie podsumowuje i wykorzystuje ludzkie zachowania. Pierwszym krokiem jest zajęcie się spłatą pożyczki o najmniejszym oprocentowaniu. Poprzez eliminację jej z listy długów nabieramy większej motywacji i energii do spłacenia pozostałych. Tak jak przysłowiowa śnieżna kula rozpędzamy się i toczymy z dużą prędkością, po drodze zwiększając swoją objętość. W przełożeniu na finanse poprzez spłacenie pożyczki z najniższym oprocentowaniem jesteśmy w stanie rozpędzić się i spłacić pozostałe w szybkim tempie za pomocą prostego narzędzia, jakim jest motywacja i satysfakcja z dokonanego pośredniego celu.

Wychodzenie z długów to jedna z najtrudniejszych rzeczy na drodze do osiągnięcia finansowej niezależności, ale nie jest to niemożliwe. Z odpowiednim zarządzaniem swoimi finansami, stałym, acz restrykcyjnym przychodem i odpowiednią metodą bez problemu spłacisz je w szybkim tempie.