Jakie ubezpieczenie przy wynajmie mieszkania?

Zakup mieszkania pod wynajem to bardzo dobra inwestycja, nie mniej jednak trudno jest przewidzieć, na jakich lokatorów trafimy i czy będą we właściwy sposób dbać o nasze mieszkanie. Aby uniknąć problemów, najlepiej wykupić odpowiednie ubezpieczanie.

Ubezpieczenie może uchronić nas przed stratami i kosztami związanymi z pożarem, zalaniem mieszkania, czy kradzieżą. Podstawowe ubezpieczenie mieszkania (murów i elementów stałych) ma obowiązek wykupić jego właściciel. Istnieje również możliwość wykupienia polisy OC, którą warto rozszerzyć o opcję pokrycia kosztów strat poniesionych przez osoby trzecie bez ustalania winy. Dzięki temu, jeżeli w naszym mieszkaniu dojdzie do awarii i zostanie przez to zalane mieszkanie sąsiada, otrzyma on pieniądze na pokrycie strat z naszego ubezpieczenia.

Jeżeli lokatorzy przechowują w mieszkaniu cenne przedmioty typu sprzęt elektroniczny, mogą zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia mienia. W ten sposób zgromadzone w mieszkaniu dobra materialne będą chronione. O ubezpieczeniu należy pomyśleć głównie wtedy, gdy jest to mieszkanie w starym budownictwie np. w kamienicy, gdzie ryzyko awarii jest dużo wyższe, niż w nowych blokach. W tym wypadku warto zabezpieczyć się przede wszystkim na skutek pożaru i zalania. Bardzo rzadko zdarza się, aby wynajmujący chciał ubezpieczyć mieszkanie na własny koszt, jeżeli jednak taka sytuacja miałaby miejsce, najlepiej zdecydować się na opcję all risk, dzięki temu w ramach jednej polisy można zyskać kompleksową ochronę. Oczywiście w tym wypadku koszty będą wyższe.

Wynajmując mieszkanie musimy liczyć się z tym, że to my jako właściciele ponosimy odpowiedzialność za potencjalne szkody. Co więcej, ryzyko uszkodzeń jest wyższe w mieszkaniu, które zajmują lokatorzy. Niestety nie każdy najemca okaże się odpowiedzialny i zwróci uwagę na pojawiające się sygnały świadczące o awarii. To, dlatego wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia jest tak ważne.