Karta kredytowa – symbol nowoczesności?

W obecnych czasach istnieje wiele rodzajów kredytów gotówkowych, hipotecznych, konsumenckich i konsolidacyjnych. Ich warunki są zróżnicowane w zależności od kwoty kredytu oraz tego jaki bank ich udziela i na jaki czas jest przewidziane spłacanie go.

Formą nisko-oprocentowanego kredytu gotówkowego jest karta kredytowa, która funkcjonuje podobnie do kredytu odnawialnego, z tą jednak różnicą, że w razie kłopotów finansowych lub gorszego miesiąca na spłatę całej karty, klient może spłacić tylko określoną część zadłużenia, płacąc z góry ustalony procent od całej kwoty zadłużenia. Dodatkową korzystną opcją karty kredytowej jest możliwość dysponowania obcą walutą. Oznacza to, że jeśli wyjedziemy na wycieczkę do Szwajcarii, to możemy zapłacić kartą kredytową za dokonane tam zakupy w walucie tamtego kraju, a więc w CHF-ach.

Czy posiadanie karty kredytowej jest oznaką nowoczesności? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od kryteriów, jakie weźmiemy pod uwagę przy definiowaniu pojęcia nowoczesności. Na pewno posiadanie karty i dokonywanie nią płatności należy do tych kryteriów. Koszty karty kredytowej zależą od jej rodzaju, wysokości limitu oraz opcji dodatkowych, które mogą być obligatoryjne lub mogą stanowić opcję dodatkową. Opłaty dotyczą głównie: wydania karty kredytowej – od 50 do 216 zł rocznie w zależności od ilości, ubezpieczenia i wysokości transakcji bezgotówkowych. Sumując koszty posiadania karty kredytowej, trzeba stwierdzić, że posiadanie takiej karty jest luksusem, ale żeby z tego luksusu można było korzystać, trzeba mieć zdolność kredytową. Racjonalne korzystanie z karty kredytowej jest praktyczne i nie niesie za sobą żadnych opłat, jeżeli prze upływem 30 dni odnawiamy limit, a suma miesięcznych obciążeń to 1/12 progu zawartego w umowie, przy którym następuje opłata roczna. W ten sposób możemy sobie zaplanować wydatki, tak, aby zmieścić się w progu i nie płacić opłaty rocznej.

Zastanawiając się nad tym, czy warto posiadać kartę, należy rozważyć wady i zalety korzystania z niej oraz obliczyć, czy ilość transakcji bezgotówkowych gwarantuje bezkosztowe używanie karty. Karty kredytowe są powszechnie akceptowane; możemy korzystać z nich w każdej sytuacji pod warunkiem, że sprzedający dysponuje terminalem płatniczym. Trzeba obiektywnie stwierdzić, że w XXI w. istnieje niewiele miejsc, w których terminale nie funkcjonują, więc nie jest to już problem, jak kilka lat temu. Dodatkowym atutem kart jest fakt, że trudniej z nich ukraść pieniądze. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy złodziej zna lub w jest w stanie odgadnąć PIN naszej karty. Jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli będzie próbował dokonać transakcji niestandardowej, poza miejscem zamieszkania jej właściciela, za granicą lub na wyższą kwotę niż zwykle, algorytm systemu wykryje to, a bank natychmiast spróbuje zweryfikować, czy właściciel dokonuje transakcji, czy właśnie następuje płatność nieautoryzowana, będąca wynikiem przestępstwa.

Otwórz mobilne konto osobiste z LWEM. Wypróbuj perfekcyjną bankowość w ING Banku Śląskim, zobacz teraz!
Poznaj najczęściej wybierany kredyt hipoteczny, dostępny także w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zobacz więcej!
Sprawdź nową i bezpieczną bankowość mobilną w mBanku! Poznaj różne warianty kont i wybierz najlepsze, zobacz więcej!