Kredyt firmowy czy bankowa pożyczka? Poradnik przedsiębiorcy

Niekiedy kredyt jest niezbędny do tego, żeby móc otworzyć lub rozwinąć biznes. Jeśli szukasz sposobu na finansowanie swojej działalności gospodarczej, warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu. Większość przedsiębiorców posiłkuje się kredytem lub pożyczką, szczególnie na początku działalności pieniądze są bardzo potrzebne.

Chcąc zaciągnąć kredyt, jako osoba fizyczna procedury są proste i zazwyczaj jest on udzielany dość szybko, chcąc wziąć kredyt firmowy formalności jest dużo więcej i są bardziej skomplikowane. Oczywiście warto też rozróżniać pojęcia kredyt oraz pożyczka, chociaż w przypadku zwykłego konsumenta tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, to szukając finansowania dla swojej firmy będzie to istotne.

Różnice między kredytem a pożyczką

Pożyczka jest udzielana na dowolny cel, także zaciągając ją nie musimy wykazać na co przeznaczymy pieniądze. W tym wypadków nie trzeba przedstawiać biznesplanu ani składać szczegółowych wyjaśnień, jak spożytkujemy pieniądze, bank nie ma prawa rozliczać nas z wydatków. Obecnie każdy bank, ale także instytucje pozabankowe mają w ofercie pożyczki firmowe, także jest w czym wybierać. W przypadku kredytów sprawa wygląda nieco inaczej, po pierwsze mogą udzielić ich wyłącznie banki oraz SKOK-i, po drugie należy wykazać na jaki cel, chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze, musi on być jasno sprecyzowany. Różnica między kredytem firmowym a pożyczką jest również taka, że kredyt można otrzymać zazwyczaj na dużo wyższą kwotę, oczywiście z odpowiednim zabezpieczeniem. W przeciwieństwie do pożyczki, kredyty mają zazwyczaj niższe koszty spłaty, można wziąć je na kwotę nawet do 500 000 złotych.

Jeżeli decydujemy się na otworzenie własnej działalności gospodarczej i chcemy wspomóc się pożyczką, możemy mieć problem, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze. Dla banku jest to wyższe ryzyko, niż w przypadku udzielenia kredytu firmowego. Pożyczki udzielane są przedsiębiorcom funkcjonującym na rynku od 12 do 24 miesięcy, wyjątek stanowią profesjonaliści typu lekarze, adwokaci, tłumacze przysięgli, biegli rewidenci oraz architekci, im pożyczka może zostać udzielona po 6 miesiącach działalności. Pożyczki firmowe oferuję między innymi:

– Bank Millennium
– BNP Paribas,
– ING Bank Śląski,
– mBank,
– Nest Bank,
– PKO BP.

Posiadanie własnej firmy to bardzo duża odpowiedzialność, niekiedy nie mamy innego wyjścia, zaciągnięcie kredytu czy pożyczki to jedna możliwość, aby biznes mógł się rozwijać. Pamiętajmy, aby takiej decyzji nie podejmować zbyt pochopnie, powinna być bardzo dobrze przemyślana, warto zasięgnąć porady doradcy finansowego.