Małżeństwa mają większą szansę na kredyt

Zaciągnięcie kredytu nie jest łatwe, od jakiegoś czasu banki zaostrzyły zasady i jest zdecydowanie trudniej otrzymać dodatkowe pieniądze, niż miało to miejsce kilka lat temu. Najważniejszym kryterium jest zdolność kredytowa – im wyższa, tym lepiej dla nas. Oczywiście zarobki nie są jednym czynnikiem, jaki jest brany pod uwagę, bardzo ważną kwestią jest również forma zatrudnienia. Dla banków najbardziej wiarygodnymi klientami są osoby, które mają stałe źródło dochodów. Wiadome jest też to, że większą szansę na otrzymanie finansowego wsparcia mają małżeństwa – dodaje ekspert portalu doradztwobankowe.pl.

Są różne sposoby na podniesienie zdolności kredytowej – ludzie bardzo często zatajają fakt posiadania dzieci, samochodu, wszystko po to, aby otrzymać dodatkowe pieniądze. Niestety w niektórych przypadkach to za mało, szczególnie jeżeli staramy się o kredyt hipoteczny. Biorąc kredyt ze współmałżonkiem sytuacja wygląda zupełnie inaczej – we dwójkę będzie taniej, banki przychylniej spoglądają na wiarygodność kredytową małżeństw. Dwie wypłaty to większa szansa na wspólny kredyt na dom czy mieszkanie, dlatego warto połączyć siły, jeśli myślimy o takim przedsięwzięciu.

Małżeństwa lepszymi klientami

Małżeństwa zazwyczaj są postrzegane przez banki, jako osoby najbardziej wiarygodne, dzięki temu nie tylko zyskują większe szanse na otrzymanie kredytu, ale mogą liczyć na wyższą kwotę pieniędzy. Ze statystyk wynika, że małżeństwa są solidniejszymi kredytobiorcami i przeważnie spłacają zobowiązania finansowe w wyznaczonych terminach.

Pomoc rządowa dla rodzin

Dużą zaletą brania kredytu we dwoje jest również to, że można skorzystać z dotacji rządowych. Do niedawna można było na przykład skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, gdzie rząd finansował wkład własnych do kredytu hipotecznego. Są również inne programy wsparcia, na przykład dla osób, które samotnie wychowują dzieci – one mogą liczyć na dotacje w wysokości 15% wartości nieruchomości plus kolejne 5% za posiadane dzieci.