Państwo nie będzie regulować czynszu w Mieszkaniu Plus, ale będą dopłaty

Mieszkanie Plus zastąpiło popularny program Mieszkanie dla Młodych. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ w tym wypadku państwo zdecydowało się na pomoc osobom, które nie decydują się na zakup nieruchomości, ale wolą wynajmować lokal. Z nowego programu może skorzystać każdy niezależnie od tego, czy ma rodzinę, czy jest singlem. Decydując się na udział w Mieszkanie Plus, można liczy na tańszy czynsz, poza tym jest możliwość wykupienia mieszkania na własność.

Okazuje się, że rząd nie ma zamiaru regulować wysokości czynszów w mieszkaniach wybudowanych w ramach programu. Chociaż wynajem takich lokali ma być tańszy od stawek rynkowych, to okazało się, że nie sposób zrealizować inwestycji po tak niskich kosztach, nawet w przypadku wkładu inwestycyjnego w postaci gruntów Skarbu Państwa. Mimo, że początkowo mówiło się o kosztach rzędu 10-20 złotych za metr kwadratowy, niestety okazało się to niemożliwe. Oczywiście Państwo nie zostawia uczestników programu Mieszkanie Plus samym sobie, gdyż zostały uruchomione specjalne dopłaty do czynszów.

Na czym będzie polegać dopłata do czynszu?

Ze względu na to, że rząd nie może zagwarantować tak niskich cen, jak początkowo obiecał, to został uruchomiony specjalny system dofinansowania. Poszczególni, najbardziej potrzebujący lokatorzy o niskich dochodach, mogą liczyć na to, że państwo będzie im dopłacać do czynszu przez pierwsze 9 lat. Wysokość dopłaty będzie zależeć od ilości osób znajdujących się gospodarstwie domowym.

Mieszkanie Plus cieszyło się dużym zainteresowaniem, w tej sytuacji niektórzy mogą czuć się oszukani. Wprawdzie uczestnicy programu mogą liczyć na niższe opłaty wynajmu, jednak obietnice dotyczące niewiarygodnie niskich kosztów czynszu trzeba puścić w niepamięć. Rząd niestety przeliczył się w związku z inwestycjami budowlanymi.