Sprawdź swoje punkty karne w Profilu Zaufanym

Nie wszyscy kierowcy jeżdżą przepisowo, wiele osób dopuszcza się różnego rodzaju wykroczeń, za które grozi mandat oraz przyznanie punktów karnych. Do tej pory, jak kierowca chciał sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie, musiał udać się do komisariatu, od 24 kwietnia bieżącego roku można to zrobić za pośrednictwem Internetu.

Profil Zaufany to narzędzie, dzięki któremu można uzyskać dostęp do serwisów administracji publicznej. Można go założyć za pośrednictwem wybranych banków między innymi PKO BP. W tym wypadku należy wejść do panelu klienta bankowości elektronicznej, wybrać zakładkę e-Urząd i odnaleźć opcję „Załóż profil zaufany”, kolejnym krokiem jest wpisanie kodu autoryzacyjnego. Wiadomość o utworzeniu profilu zostanie do nas wysłana na adres e-mail. Gdy profil zaufany zostanie założony, można zalogować się do niego wchodząc na stronę obywatel.gov.pl.

Profil zaufany umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowy bez wychodzenia z domu. Za jego pośrednictwem można między innymi złożyć dokument rozliczeniowy do ZUS-u, zgłosić kradzież, zagubienie czy zniszczenie dowodu osobistego w serwisie ePUAP, wysłać wniosek o zarejestrowanie działalności gospodarczej, zawiadomienie o sprzedaży zarejestrowanego samochodu, uzyskać pełny lub skrócony odpis aktu urodzenia, zawarcia związku małżeńskiego, zgonu, zaświadczenie o niekaralności, zgłoszenie do Urzędu Pracy.

Jak sprawdzić stan punktów karnych na obywatel.gov.pl?
1. Na stronie obywatel.gov.pl, należy przejść do zakładki „Kierowcy i pojazdy”, następne trzeba wybrać opcję „Sprawdź punkty karne”.
2. Następnym krokiem będzie zalogowanie się do Profilu Zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO lub Inteligo.
3. Stan punktów karnych będzie wyświetlony po automatycznym przejściu do serwisu obywatel.gov.pl.

W bazie danych są wyświetlane osoby, które posiadają punkty karne. Jeżeli do tej pory jeździliśmy przepisowo, a nie przekroczyliśmy limitu albo nie odebrano nam prawa jazdy, nasze nazwisko nie pojawi się na liście.