Środki trwałe w umowie leasingowej

Wielu przedsiębiorców stojąc przed decyzją konieczności skorzystania ze wsparcia finansowego w przypadku chęci dokonania zakupu wyposażenia firmy lub mniej korzystnego kredytu gotówkowego decyduje się na zawarcie umowy leasingowej. Katalog środków trwałych, które mogą być przedmiotem umowy leasingowej jest bardzo rozbudowany, zaczynając od sprzętu komputerowego, poprzez linię produkcyjno-technologiczną, a kończąc nawet na służbowym samolocie. Warunkiem zawarcia umowy leasingu jest zaliczenie przedmiotu do środków trwałych.

Umowie leasingowej podlegają w zasadzie wszystkie środki trwałe, które należą do niezbędnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Najczęściej umowa leasingowa dotyczy maszyn, całych linii zarówno produkcyjnych, jak również technologicznych, samochodów, a nawet hal przemysłowych. Nie każdy przedsiębiorca ma świadomość, że może wziąć w leasing nie tylko sam sprzęt komputerowy, ale również oprogramowanie, które wymagane jest przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Decydując się na umowę leasingową, której przedmiotem jest oprócz samego sprzętu także oprogramowanie komputerowe, trzeba pamiętać, że to przedsiębiorca zostanie obarczony kosztami związanymi z jego aktualizacją.

W większości przypadków przedsiębiorcy decydując się na zawarcie umowy leasingowej wybierają formę leasingu operacyjnego. Jednym z powodów tego rodzaju wyboru jest możliwość amortyzacji przedmiotu umowy zaproponowanej przez firmę leasingową oraz zaliczenie kosztów związanych z leasingiem do kosztów uzyskania przychodu. Leasing finansowy jest korzystnym rozwiązaniem wówczas, gdy przykładowo firma leasingowa proponuje zbyt niską stawkę amortyzacji bądź gdy przedsiębiorca planuje w przyszłości stać się właścicielem przedmiotu umowy leasingowej.

O rodzaju umowy leasingu finansowego bądź operacyjnego decyduje sam przedsiębiorca, który po przeanalizowaniu oferty ma możliwość wybrania najkorzystniejszego dla swojej firmy i finansów rozwiązania.

Otwórz mobilne konto osobiste z LWEM. Wypróbuj perfekcyjną bankowość w ING Banku Śląskim, zobacz teraz!
Poznaj najczęściej wybierany kredyt hipoteczny, dostępny także w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zobacz więcej!
Sprawdź nową i bezpieczną bankowość mobilną w mBanku! Poznaj różne warianty kont i wybierz najlepsze, zobacz więcej!