Zasady działania kart kredytowych

W obecnych czasach transakcje bezgotówkowe przewyższają te, z użyciem pieniądza. Nic dziwnego. Karty kredytowe są jednym z wielu instrumentów finansowych oferowanych przez banki na całym świecie. Są bardzo wygodne i atrakcyjne dla klientów.

Karty kredytowe służą ogólnie rzecz ujmując do płacenia. Jest to produkt kredytowy, pozwalający na zapłatę za towary i usługi, wypłaty z bankomatów w ramach przyznanego limitu kredytowego. Limit ten, w odróżnieniu od pożyczki, którą należy spłacić w ustalonym uprzednio terminie, z odsetkami i kosztami może, ale nie musi być wykorzystywany w uzgodnionym okresie rozliczeniowym. Klient ma możliwość dowolnego dysponowania kwotą przyznaną na karcie. Rozliczenie występuję najczęściej raz w miesiącu.

Gdzie można dostać kartę kredytową?

Każdy bank w swojej ofercie ma karty kredytowe. Wystarczy zdolność finansowa (niezbyt wysoka), by w dowolnej placówce otrzymać taką kartę. Wysokość limitu bywa różna – od kilkaset do nawet kilkunastu tysięcy złotych dla klientów indywidualnych. Banki zarabiają głównie na prowizji, odsetkach od kwoty niespłaconej terminowo (a odsetki są dużo wyższe, niż w przypadku kredytów), monitach, prowizji od wypłaty z bankomatu.

Co z odsetkami? Ja się je nalicza?

Oprocentowanie kart jest zróżnicowane. Najczęściej jednak odsetki są wyższe, niż w przypadku pożyczek. Karty są wielofunkcyjne i można z nich korzystać na dwa sposoby:
– traktować jak pożyczkę spłacając kwoty minimalne w okresie rozliczeniowym, plącąc odsetki
– spłacać całą kwotę przed upływem okresu rozliczeniowego (trwa nawet do 60 dni) i nie płacić dodatkowo nic. Dlatego jeśli potrzebujemy pieniędzy, a wiadomym jest, że nie damy rady uregulować zadłużenia w tym okresie, to lepiej zdecydować się na, w tym przypadku tańszą, pożyczkę. Karty kredytowe to idealna opcja dla tych, którzy mają chwilowy deficyt i przewidują możliwość spłaty w ciągu najbliższych tygodni.

Okres bezodsetkowy

Nieoprocentowana pożyczka nawet do 60 dni to kusząca oferta, nieprawdaż? Jednak warto wiedzieć, że okres bezodsetkowy dzieli się na dwa etapy:

1. Okres rozliczeniowy zazwyczaj miesięczny) kiedy zostaną podsumowane wszelkie transakcje i zamknięty będzie cykl rozliczeniowy
2. Czas na spłatę to okres między zamknięciem cyklu, a terminem do zapłaty (tylko wpłata całej kwoty wykorzystanej w danym cyklu nie będzie oprocentowana).

Karta kredytowa to nic strasznego, jeśli wykorzystuje się ją z umiarem i w pełni świadomie. Może być najtańszym kredytem na rynku, o ile spełnimy kilka podstawowych zasad:

– karta wykorzystywana jest wyłącznie w okresie bezodsetkowym
– zapoznamy się z ogólnymi warunkami dotyczącymi kart w danym banku – najczęściej nie są pobierane żadne opłaty, jeśli wykonamy choć kilka transakcji w cyklu
– samodyscyplina pozwoli uniknąć dodatkowych opłat – regulowanie należności w terminie i pełnej wysokości to zero opłat dodatkowych
– nie przekraczajmy przyznanej kwoty limitu – grożą za to kary
– znając warunki korzystania z karty i wykorzystując ją do transakcji wyłącznie bezgotówkowych, najczęściej zwalnia nas z opłat prowizji i związanych z jej używaniem.

Karty kredytowe zostały stworzone dla ludzi. Jak w każdym przypadku, tak i w odniesieniu do kart kredytowych, warto zachować rozsądek. Niemniej jednak wykorzystywana w sposób odpowiedzialny jest ogromnie pomocna.

Otwórz mobilne konto osobiste z LWEM. Wypróbuj perfekcyjną bankowość w ING Banku Śląskim, zobacz teraz!
Poznaj najczęściej wybierany kredyt hipoteczny, dostępny także w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zobacz więcej!
Sprawdź nową i bezpieczną bankowość mobilną w mBanku! Poznaj różne warianty kont i wybierz najlepsze, zobacz więcej!