Czy korzystać z pomocy doradcy finansowego?

To pytanie nurtuje wiele osób, które pragną, by ktoś doradził im, jak zarządzać swoimi pieniędzmi. Doradca finansowy jest osobą kompetentną, bardzo dobrze zorientowaną na rynku i gotową, by wskazać nam najlepsze rozwiązania dla naszych planów długoterminowych. Posiada on bardzo szeroką wiedzę na temat produktów oszczędnościowych, funduszy inwestycyjnych, kredytów i innych produktów różnych banków, które mogą stanowić ciekawą i korzystną dla nas ofertę.

Można się tylko zastanawiać czy szukając doradcy finansowego (sprawdź najlepszych doradców finansowych na doradca-hipoteczny.pl) udać się do osoby będącej pracownikiem banku czy też szukać niezależnego specjalisty. Doradcy pracujący w banku niewątpliwie będą nam polecać rozwiązania swojego banku. Będzie do podyktowane polityką pracodawcy, zgodnie z obowiązującą umową i kodeksem etyki. I trudno się temu dziwić.

Należy pamiętać, że cechą dobrego doradcy jest fakt, że nie narzuca on swojej wizji, ani nie próbuje przekonać nas do jakiegoś rozwiązania, a stara się nakierować klienta, aby sam podjął decyzję. Pojawia się pytanie do jakiego stopnia możemy mieć zaufanie do doradcy? Wiele zależy od osoby, jej podejścia do klienta i kompetencji. Na pewno nie można z góry zakładać, że doradca finansowy chce nas oszukać albo doprowadzić do sytuacji, w której zamiast uzyskać zwrot z inwestycji – stracimy pieniądze. Przy takim nastawieniu lepiej w ogóle nie ruszać się z domu i wszelkie decyzje podejmować samemu. Doradcę finansowego powinno się zacząć szukać, jeśli rzeczywiście chcemy porady dotyczącej np. pomnożenia naszych środków materialnych.

Oczywiście, nasze zaufanie musi mieć granice. Powinniśmy zwracać uwagę na fakty i „na zimno” ocenić, czy intencje naszego doradcy są ukierunkowane wysokością prowizją, którą może za nas dostać, czy też rzeczywiście chce zbudować wieloletnie relacje, wykorzystując swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Można się zastanawiać w nieskończoność, czym kierować się szukając dobrego doradcy finansowego. W zależności od naszego doświadczenia życiowego, najczęściej wskazówek szukamy na forach internetowych oraz czytając opinie w specjalistycznych portalach. W ten sposób możemy dowiedzieć się, kto w danym mieście jest kompetentnym ekspertem finansowym. Osoby nieufne lub nie mające czasu na przeglądanie Internetu, pytają o opinie lub rekomendacje w kręgu przyjaciół i znajomych. Obydwa sposoby są dobre i mogą przynieść pozytywny skutek.

Internet umożliwia również uzyskanie porady doradcy finansowego bez konieczności umawiania się na spotkanie. Możemy opisać swoje możliwości finansowe, potrzeby i oczekiwania prosząc o propozycje na specjalistycznych portalach, forach lub e-mailowo. Na odpowiedź nie będziemy długo czekać, gdyż internet jest najszybciej rozwijającym się narzędziem, także wśród ekspertów finansowych.

Otwórz mobilne konto osobiste z LWEM. Wypróbuj perfekcyjną bankowość w ING Banku Śląskim, zobacz teraz!
Poznaj najczęściej wybierany kredyt hipoteczny, dostępny także w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zobacz więcej!
Sprawdź nową i bezpieczną bankowość mobilną w mBanku! Poznaj różne warianty kont i wybierz najlepsze, zobacz więcej!